Blog · Refil

40 øre pr. liter skiller stationerne i dag – her er, hvad det betyder for din tank

Udgivet den 2026-09-28

I dag, den 28. september 2026, ligger blyfri 95 mellem 17,69 og 18,09 kr./L i Refils danske data. Forskellen er mindre end de seneste uger, men den er der stadig – og den er nem at tage med hjem.

Sådan ser prisbilledet ud lige nu

Blyfri 95 (E10) starter ved 17,69 kr./L og topper ved 18,09 kr./L. Gennemsnittet ligger på 17,69 kr./L, hvilket fortæller, at hovedparten af stationerne holder sig i den lave ende, mens et mindretal trækker toppen op. Spændet på 0,40 kr./L svarer til 20,00 kr. på en tank på 50 liter.

Diesel ligger mellem 18,89 og 19,19 kr./L med et gennemsnit på 18,89 kr./L – et spænd på 0,30 kr./L, eller 15,00 kr. pr. 50-liters tank. For 98/100-oktan er afstanden endnu mindre: fra 20,09 til 20,29 kr./L, altså 0,20 kr./L og 10,00 kr. på en fuld tank.

Det er værd at bemærke, at spændet i dag er væsentligt smallere end i tidligere opgørelser. Når afstanden mellem billigste og dyreste station falder, betyder det typisk, at kæderne følger hinanden tæt på listepriserne, og at de lokale kampagner er mindre aggressive end normalt.

Hvorfor dansk pumpepris ikke følger olien fra dag til dag

En stor del af literprisen i Danmark er energiafgift, CO2-afgift og moms. De dele flytter sig ikke, fordi råolien svinger en uge. Derfor slår ændringer på verdensmarkedet typisk først igennem ved pumpen med 1-2 ugers forsinkelse – og kun på den del af prisen, der faktisk er produkt og avance.

Oveni kommer rent danske forhold: transport til stationen, konkurrencen i det enkelte opland og om stationen er bemandet eller ubemandet. To stationer få kilometer fra hinanden kan derfor ligge i hver sin ende af de 0,40 kr./L, vi ser i dag, uden at nogen af dem gør noget forkert.

Siden 1. januar 2026 har alle forhandlere med over 250 m³ om året skullet offentliggøre priser pr. station i realtid efter BEK nr. 381/2025. Der findes bare ikke ét fælles register – hver kæde udstiller sine egne tal. Med Refil samles de på ét kort, så du kan finde den billigste station i nærheden og dæmpe effekten af en stigning, i stedet for at skulle klikke rundt mellem kædernes egne sider.

Hvad du konkret kan gøre i denne uge

Med et spænd på kun 0,40 kr./L på blyfri 95 er det ikke besværet værd at køre langt efter en bestemt station – brændstoffet til omvejen æder gevinsten. Til gengæld er det stadig 20,00 kr. værd at vælge rigtigt blandt de stationer, du alligevel kører forbi.

Kører du på diesel, er marginen endnu strammere: 15,00 kr. pr. tank mellem bedst og dyrest. Her betyder timingen mere end stedet. Tjek prisen dagen før du planlægger at tanke, så du kan se, om din sædvanlige station ligger tæt på gennemsnittet på 18,89 kr./L eller er begyndt at kravle mod 19,19 kr./L.

Ugens konkrete handling: tank på vej hjem fra arbejde i stedet for at lade tanken løbe helt ned. Når spændet er så smalt som i dag, er der ingen gevinst i at vente på et prisfald, men der er 20,00 kr. at hente ved at vælge den billigste station på din faste rute frem for den dyreste.

Priser pr. brændstof i dag
BrændstofBilligstDyrestBesparelse/L
Blyfri 9517,69 kr./L18,09 kr./L0,40 kr./L
98/100-oktan20,09 kr./L20,29 kr./L0,20 kr./L
Diesel18,89 kr./L19,19 kr./L0,30 kr./L

Ofte stillede spørgsmål

Hvor meget sparer jeg reelt i dag ved at vælge den billigste station?

På blyfri 95 er forskellen 0,40 kr./L mellem 17,69 og 18,09 kr./L, altså 20,00 kr. på en tank på 50 liter. På diesel er det 0,30 kr./L (15,00 kr.) og på 98/100-oktan 0,20 kr./L (10,00 kr.).

Er blyfri 95 det samme som E10?

Ja. I Danmark er blyfri 95 i praksis E10, altså benzin med op til 10 procent bioethanol. De fleste nyere biler kan køre på den uden problemer, men tjek producentens anvisning ved ældre modeller.

Hvorfor kan jeg ikke finde alle priser ét sted?

BEK nr. 381/2025 kræver, at forhandlere med over 250 m³ om året offentliggør priser pr. station i realtid, men der er ikke oprettet et fælles offentligt register. Hver kæde publicerer sine egne tal, og de skal derfor samles fra flere kilder.

Find altid den billigste tank

Refil viser dig på kortet den billigste tankstation i nærheden med selskabernes egne realtidspriser. Hent den gratis i App Store.

Hent i App Store